Kniha rozhovorov s osobnosťami slovenskej literatúry a umenia, esejí a recenzií výstižne dokresľuje obraz slovenskej kultúry na začiatku 21. storočia, mapuje literárne dianie, nevyhýba sa však ani témam etiky, umenia, či kultúry v širšom kontexte.
Keby tak vedeli rozprávať zrúcaniny starých vodných a veterných mlynov a obilných sýpok, ozrutné mlynské kolesá s dômyselne vybudovanými náhonmi pri dedinských jarkoch, vekmi ohlodané kamenné žarnovy... Ale čo neprezradia nemí pamätníci zašlých čias, to vypátrala a vo viac ako tridsiatke príbehov rozpovedala zberateľka povestí a spisovateľka Hana Košková.
Kniha fantazijnej lyriky, a veršovaných mikropríbehov z autorskej dielne skutočného majstra detskej poézie ponúka čitateľovi perfektne skomponovanú hru s jazykom a inšpiráciou, okorenenú typickým rojčekovským humorom.
V tridsiatich esejach vedie autor čitateľa dejinami Slovenska - od kráľa Svätopluka po súčasnosť. Mnohé z jeho záverov sú originálne a rúcajú skostnatené historiografické konštrukcie, ktoré sa národnými dejinami akoby automaticky presúvajú z jednej generácie na druhú.
Z rozprávkového pokladu Pavla Dobšinského vám prinášame ďalší svieži dúšok - kolekciu dvadsiatich "najkrajších z najkrajších", vyberanú a citlivo upravenú výnimočným znalcom slovenskej rozprávky Ondrejom Sliackym tak, aby boli čo najprístupnejšie pre ušká a mysle našich najmenších ratolestí.
Milé deti, pozývame vás na príjemný a poučný výlet, na ktorom spoznáte drobných, ale o to zaujímavejších obyvateľov lúčneho sveta a odhalíte niektoré ich tajomstvá. Ak budete pozorne čítať alebo počúvať, ľahko nájdete správnu odpoveď na otázky, ktoré sme pre vás pripravili.
Manželia Pastuchovci trávia letnú dovolenku s priateľmi na chalupe v jednej z malých osád horského kraja. Adrián trochu podľahne svojej slabosti a zdrží sa v mestskej krčme, jeho manželka Vera musí sama absolvovať nebezpečnú nočnú púť do hôr. V osade sú už ďalší dovolenkári a aj potomkovia pôvodných obyvateľov, ale i zopár celkom neznámych chalupárov.
Kniha historických noviel na motívy zemplínskych povestí poodhaľuje zabudnuté tajomstvá kraja a ukazuje, aké strhujúce príbehy vášní, lások aj nenávistí, hrdinských činov i podlej zrady sa skrývajú za strohým opisom udalostí v učebniciach dejepisu.
Bola raz jedna lúka. Rástla na nej tráva, žili rôzne zvieratká a kvitli pestrofarebné kvety. Každé ráno vybehol z lesa zajko Jajko, prekotrmelcoval lúku, pohrýzkal ďatelinku a ponaháňal motýle. Nebol to však len dajaký obyčajný zajko... Zažil množstvo dobrodružstiev na lúke i mimo nej, zavše sa zahral na detektíva, dokonca sa vydal na ďaleké cesty.
Najkrajšie slovenské povesti z pera skutočného mága krásnej literatúry. Z roztratených čriepkov jeho povesťovej tvorby sme zložili pestrofarebnú kyticu príbehov - veselých i vážnych. úsmevných i tragických. priezračne jednoduchých i rozkošatených a spletitých ako nitky osudu. Zahŕňajú takmer celé Slovensko a ponúkajú fantastickú púť hlbinami našich dejín.
Syn jedného z vodcov štúrovskej generácie sa stal, podobne ako jeho otec, jednou z vedúcich osobností boja za národné sebaurčenie Slovákov. Zároveň bol výnimočným literátom a organizátorom slovenského literárneho života v časoch krutého maďarizačného útlaku. Napriek tomu je dodnes vnímaný kontroverzne.
Životná dráma spisovateľa, prekladateľa M. Gaceka verne odráža dejinné kataklizmy 20. storočia. Počas prvej svetovej vojny zakúsil strastiplnú púť slovenských legionárov v Rusku (domov sa vrátil až na jeseň 1920), po skončení druhej svetovej vojny, ktorú zažíval Moskve a v Bratislave, ho ruské komando zajalo a odvlieklo na Sibír.
V druhom, upravenom vydaní autor pozýva na prechádzku drsným, ale čarokrásnym krajom pozdĺž rieky Kysuce. Prezradí dávne tajomstvo devy, čo sa stala riekou. I ten takmer zabudnutý príbeh, ako svätý Metod navštívil tento kraj a láskavú dcéru krutého Sabora. Aj o kysuckej krásavici vám porozpráva, do ktorej sa tatársky tlmočník zaľúbil.
Po smeti Františka Jozefa sa na trón rakúsko-uhorskej monarchie koncom roka 1916 posadil mladý arcivojvoda Karol. Usiloval sa čo najrýchlejšie uzatvoriť mier a zreformovať zastarané fungovanie štátu. Všetky jeho snahy boli prekazené, monarchia sa po prehranej vojne rozpadla a Karol bol po krátkych dvoch rokoch donútený vzdať sa moci a odísť z krajiny.
Najnovší román úspešného spisovateľa prináša do večnej témy lásky atraktívne prostredie vedeckého laboratória. Veď aj vďaka tomu sa dozvedáme, že láska je najstaršou drogou sveta. Hrdina románu sa pokúša ísť na city vedecky, čo prináša pochopiteľnú kolíziu s realitou a hlavne nepredvídateľnosťou ženských reakcií na takéto "pokusy".
Študentka Lucia býva s matkou a jej striedajúcimi sa exotickými partnermi v jednoizbovom byte na okraji hlavného mesta. V malom byte je také súžitie komplikované najmä pre Luciu, ktorá medzičasom nenápadne dospela. Prichádza k nepríjemným konfrontáciám...
Výnimočné dielo spisovateľky, ktorá patrí k najväčším majstrom slovenskej povesťovej literatúry, približuje výberová kolekcia viac ako 40 tajuplných príbehov z dávnej minulosti našej vlasti.
Nie je veľa autorov, ktorí dokážu zaujímavo skoncentrovať príbeh, posolstvo a vtesnať ho do priestoru jednej či dvoch viet - do aforizmu, sentencie či epigramu. Miroslav Danaj k takým autorom nepochybne patrí, o čom presvedčil doteraz vydanými zbierkami sentencií a aforizmov (Niečím ťa možno liečim, OnaQjšia káva a Smiem si prisadnúť?
Knihu Apoštoli národného ducha tvorí výber z publicisticky JUDr. Mariána Gešpera. Ide o biografické a kultúrnohistorické články, črty, reflexie a štúdie, ktoré sa týkajú známych i opomínaných osobností, udalostí a míľnikov moderných slovenských dejín 19. a 20. storočia.
Publikácia sa venuje termínu "slovenské územie" ktorého názov je odvodený od slovenského etnika, obývajúce tento regiónnepretržite od príchodu slovanských kmeňov až do súčasnosti. Slováci žili na tomto území kompaktne, kontinuálne a boli najpočetnejší.