Vzájemná dochovaná korespondence Josefa Váchala s Jakubem Demlem, doprovozená autorčinými komentáři a vzpomínkou na Váchalovu «velkou výstavu» v roce 1966, o niž se zasloužila. Doprovozeno černými a barevnými ilustracemi.
Knížka je anthroposofickou studií na žhavá témata současné doby. Mimo jiné se zabývá těmito důležitými otázkami: Otázka euthanasie a terapeutický imperativ Rudolfa Steinera. Jak souvisí Hippokratova lékařská přísaha se zákony karmy. Nedotknutelnost důstojnosti člověka a její zneužívání v sexuální oblasti. Sexuální zneužívání dětí a negativní síly.
Prítomný zborník Studia historica Tyrnaviensia je v poradí už deviatym zväzkom historických štúdií Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a podobne ako tomu bolo v prípade minulých zväzkov, reprezentuje čiastkové výsledky vedecko-výskumných úloh členov tohto univerzitného pracoviska, jeho doktorandov i externých spolupracovníkov.
Prvá časť zborníka, nazvaná Niektoré významné koncepty slobody, sa venuje prezentovaniu siedmich konceptov slobody, a to najmä z 20. storočia. Druhú časť zborníka, nazvanú Z aktuálnych problémov a paradoxov slobody, predstavujú posledné dva príspevky.
Historický výskum v poslednom období na Slovensku nepochybne naberá novú dynamiku, čo nie je spôsobené len zvýšeným počtom špecializovaných pracovísk po roku 1989, ale aj skutočnosťou, že sa postupne etabluje nová generácia historikov, ktorá sa zameriava na výskum tém a historických otázok v minulosti zanedbávaných alebo (vtedy) zo spoločensko–politických
Titul obsahuje tri zväzky esejí, ktoré Pavol Strauss napísal v rokoch 1948-1950: Mozajka nádeje, Ecce homo a Tesná brána. Postupne vydaným dielom vstúpil do nášho priestoru autor európskeho formátu, konvertita, ktorý v čase epochálnej krízy nastupujúcej druhej polovice 20. storočia, objavil pre seba i pre budúci svet pevnú kotvu kresťanské posolstvo.
Predložený zborník štúdií na relatívne malom priestore poskytuje obraz o vývoji vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Ide o príspevky, ktoré odzneli na rovnomennej konferencii, ktorej cieľom bolo osvetliť jednu z veľmi dôležitých stránok našich dejín v jej komplexnosti od najstarších čias do súčasnosti.
Mgr. Marián Špajdel, PhD. vyštudoval odbor psychológia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Okrem pedagogickej práce na Katedre psychológie FF TU v súčasnosti pôsobí i v Laboratóriu kognitívnej neurovedy v Ústave normálnej a patologickej fyziológie SAV.
Stál za kampaňou My sme les, ktorá vzrušila a zasiahla celú krajinu, a jeho filmy videli desaťtisíce divákov. Erik Baláž je vplyvný ochranársky aktivista i vnímavý filmár. O čom však premýšľa, keď sa sám túla divokou prírodou? Čomu venuje svoju pozornosť? Aké otázky si kladie?
Väčšinu z nás znepokojuje, že práve tí, ktorí sú pôvodcovia napríklad devastácie prírody, vyrabovania surovinových zdrojov, úpadku medziľudských vzťahov, vojnového napätia, svetovládnej moci koncernov, bezzubosti demokracie alebo eskalácie závažných ochorení, nám sľubujú rovnako skorú nápravu týchto nebezpečných javov.
Henry David Thoreau, americký filosof, esejista, básník a v neposlední řadě bojovník za svobodu, se po odmítnutí zaplatit daň na protest proti válce a otrokářství dostal do vězení, které jej inspirovalo k sepsání eseje Občanská neposlušnost.
Kniha objasňuje spontánní vznik prapůvodního jazyka jako způsobu komunikace, neoddělitelného od spontánního vzniku prapůvodních mravních norem.
Soubor textů shromážděný pod názvem Tanec a společnost není vnitřně spojen úzkou tematickou vazbou. Každá ze studií tvoří samostatnou jednotku, má vlastní předmět zájmu a pro něj formulovaný badatelský přístup. První oddíl knihy je věnován postavení tance v divadle 18. století.
Prvý slovenský pokus o systematický a pritom elementárny výklad problémov logickej syntaxe a sémantiky jazyka. Jednoduchý, no nezjednodušujúci učebný text.
Publikácia obsahuje výroky a heslá vynikajúcich i slávnych tvorcov vo vede, technike, kultúre a umení, v politike, organizácii a riadení, výroky vedcov, spisovateľov, výtvarníkov, hudobníkov a pracovníkov ďalších profesií. Ide o ľudí, ktorí prispeli k pokroku ľudskej civilizácie.
Cieľom tejto publikácie je ukázať tvorivosť vo svetle empirických výskumov, cesty a cestičky vedeckého hľadania povahy tvorivosti. Publikácia je prehľadovým prierezom poznatkov o početných javoch, ktoré sú súčasťami psychológie tvorivosti, poskytuje rámec pre pochopenie jej vrstiev, činiteľov, vplyvov.
Pojem kultúra patrí k vedecky najproblematickejším a zároveň veľmi často používaným pojmom. Ako fenomén ľudskej spoločnosti prežil v posledných desaťročiach konjunktúru, ktorá presahovala až za hranice akademických debát. Čo predstavuje kultúra? Čo zahrňujeme do tohto spoločenského javu?
Tretí zväzok prináša kritiky o Jamnického herectve, svedectvá o jeho pedagogickom pôsobení, ako aj kriticko-analytické materiály, ktoré reflektovali Jamnického tvorbu po ukončení jeho pôsobenia v divadle. Cenný materiál sleduje Jamnického tvorbu aj v pre mnohých menej známom období jeho umeleckej práce.
Reality TV svojím masívnym rozšírením v posledných rokoch bezpochyby vzbudila silné emócie. Diváci na celom svete boli touto žánrovou novinkou spočiatku nadšení, spoločenská diskusia sa však zameriavala predovšetkým na jej negatívny vplyv, na nudu a hodnotové vákuum, ktoré po jej globálnom vpáde do mediálneho prostredia ovládli televízny éter.
Dozrel čas na vyhodnotenie následkov jedného z najväčších prevratov v dejinách ľudstva.