Súbor desiatich esejí o desiatich prikázaniach, inšpirovaný cyklom filmov poľského režiséra Kieslowského. Daniel Pastirčák je teológ, mysliteľ, ilustrátor a publicista. Jeho tvorba nie je určená len ľuďom hľadajúcim náboženské odpovede - vo svojej tvorbe Pastirčák oslovuje témy univerzálne, blízke všetkým ľuďom dneška.
Dielo predstavuje ďalšie voľné pokračovanie literárneho spracovania denníkových záznamov autora tentoraz mapujúcich krok za krokom jeho vnútorné prežívanie jubilejného roku 2000 na pozadí celkovej situácie na Slovensku a vo svete.
Dnešnej spoločnosti sa často vytýka konzumný spôsob života. Každý z jej členov, ako by bol stále viac navádzaný stať sa spotrebiteľom. Využívať všetko, čo mu civilizácia a technický pokrok ponúkajú, bez zreteľa na to, či to skutočne potrebuje a aký to má pre neho a jeho život význam či hodnotu.
Kniha esejů publicisty Petra Žantovského. Texty vydávané především v Parlamentních listech roku 2017 doplňují ilustrace Milana Ressela. Karel Sýs v doslovu píše: Žantovského nová kniha je nejen zakonzervovanou minulostí, prošlým dneškem, ale především ne právě zářným, ale aspoň pochopitelným zítřkem.
Výber z esejí, básní a článkov slovenského výtvarníka, básnika, múzejníka a novinára.
Výber štúdií Fedora Matejova predstavuje sústredené sondy zamerané na slovenskú poéziu predovšetkým šesťdesiatych rokov 20. storočia.
Zborník s názvom „Kroky slov“ je zborníkom 74 príspevkov z kolokvia o živote a diele prof. PhDr. Andreja Tušera, CSc., ktorý je novinárom, profesorom a autorom mnohých úspešných kníh. Z 11 monografií spomenieme napr. O novinárstve, Metódy mediálnej tvorby, Ako sa robia noviny, Kompetentný hovorca, cca 150 vedeckých štúdií a odborných textov, 2.
Sborník přednášek Českého klubu skeptiků - SISYFOS a AV ČR
Desítka našich vědců - skeptiků předkládá v tomto sborníku soubor třinácti přednášek, které zorganizoval Český klub skeptiků Sisyfos na půdě Akademie věd ČR v letech 2002-2004. Přednášky zahrnují široké spektrum zajímavých aktuálních témat, které často vyvolávají rozporné názory, a které autoři vysvětlují z pozic kritického racionalismu.
V týchto troch esejách sa autor vydáva hľadať to, čo nás najviac uvádza do pohybu a zároveň ochromuje: sexualitu a erotiku. Prvá esej nazvaná Nemožný pár prináša humornú, no ostrú analýzu súčasného vzťahu medzi mužom a ženou.
Literárno-vedné štúdie o slovenskej literatúre 17. - 18. storočia so snahou o širokospektrálny pohľad a odhalenie nových literárnych súvislostí.
Kniha Humanistická role architektury volně navazuje na předcházející knihu autorky Prožívat architekturu. Úvahy o humanistické roli architektury vycházejí z názoru, že její absence či nedostatečné naplnění stojí v jádru řady problémů dnešního vystavěného prostředí.
Monografia Fenomén Vajanský prezentuje názory Svetozára Hurbana Vajanského na literatúru a umenie v kontexte jeho kultúrnej koncepcie, ktorá je produktom nacionalizmu, chápaného v zmysle moderných politologických teórií ako sprievodný jav modernizácie spoločnosti v 19. storočí.
Soubor esejů a úvah o nizozemské malbě a pitoreskním světě nizozemských malířů 15. a 16. století. V této poutavé a myšlenkově bohaté knize se setkáváme s alegoriemi, hierarchií hodnot, symboly a výklady Jana van Eycka, Hieronyma Bosche, Pietra Bruegela staršího apod.
Utopický antikapitalistický esej mladého českého autora je zamyšlením nad zbytečností peněz a jejich zhoubným vlivem na všechny oblasti lidského života. Kniha nabízí alternativní pohled na současný svět, odhaluje negativní souvislosti spojené s užíváním peněz a načrtává vizi světa bez nich.
Soubor esejů a studií o tajemství reklamy, lidské sexuality, pohádek a žen. Přiznám se, až donedávna jsem vyloženě nesnášel texty, ve kterých se vyskytovaly na malé ploše a v těsném sousedství slova Červená Karkulka, Mojžíšova přikázání, narcismus reklamy, Josef Švejk, mýtický hrdina, sebeukájení a Rychlé šípy.
Esejisticky pojatá kniha, věnovaná problematice utváření českého národního vědomí v období pozdního středověku, tzn. od konce 13. století až do poloviny 15. století. Tato v české historiografii jedinečná práce odkrývá velké téma, jež bylo historikům po generace zcela neznámé, a vnáší zcela netušené pohledy na vzdálený středověk.
Autorské rozprávky založené na vertikálnom videní a modelovaní sveta predstavujú premenu archetypu mýtov a ľudových rozprávok najmä na duchovnej báze. Z toho hľadiska ich možno pokladať za jedny z tisícorakých špecifickýchpokusov zachytiť podstatu nevyčerpateľnejého duchovného dedičstva.
Výber z prozaickej a esejistickej tvorby jedného z najvýznamnejších slovenský spisovateľov súčasnosti prináša Tranoscius ako štvrtý zväzok edície Profily. Pavel Vilikovský je dvojnásobným držiteľom Ceny Anasoft Litera a držiteľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy.
Nepostradatelná příručka pro začínající i pokročilé zájemce o písmo, design a knižní kulturu!