Originální povídková kniha českých autorů inspirovaná Karlem J. Erbenem je určena všem, kdo mají rádi napětí a humor, zejména ten černý. V jednotlivých samostatných kapitolách – kvítky vité do Kytice – docházejí ponaučení různí trapiči a zabijáci zvířat – přečasto bývají potrestání za bezpráví, které napáchali, velmi tvrdě.
České povídky a pohádky od renomovaných českých autorů: Karla Čapka, Jaroslava Haška, Jana Wericha, Oty Pavla, Jiřího Marka, Jana Drdy, Boženy Němcové a Eduarda Petišky v arabském jazyce.
Bizarní zpráva o stavu Československé lidové armády na konci 80. let minulého století. V padesátých letech šlo v lidové armádě o život. V šedesátých a sedmdesátých tam šlo o kriminál. A v osmdesátých letech šlo už jen (s odpuštěním) o hovno. A o tom jsou tyto povídky. Inspirované skutečnými údálostmi a skutečnými postavami.
Čtrnáct povídek této knihy je jakýmsi průřezem zimbabwskou a rhodeskou povídkou - od jejích téměř úplných prvopočátků (1910) až po dnešek.
Peter Pišťanek o najnovšej knihe Mareka Vadasa napísal: „Prečo sa rúči slovenský mládenec Marek Vadas odvracia kamsi preč, mimo nášho sveta, prečo mu nestačia naše devy, ale musia to byť exotické krásky s ebenovými bokmi, prečo ho neláka tunajšia, naša, slovenská mágia a naše vlastné tajomstvá, ale stále nazíza preč, na čierny kontinent?
Autobiografické příběhy spisovatele, dramatika (např. Láskou posedlí), scénáristy (např. Zabriskie Point), filmového herce a hudebníka Sama Sheparda. Kniha, z níž vychází cenami ověnčený film Wima Wenderse Paříž, Texas (1984), ukazuje syrovou krásu pustiny amerického Západu, jež se stává hořkou metaforou Amerického snu.
Súbor prozaických textov Alty Vášovej Sfarbenia tvorí dvadsať farebných situácií. Ide o situácie skrytej prítomnosti medzi viditeľným a neviditeľným, staccatovitých zápisov ich latencie, neprejavenosti, nerozhodnutosti, suspendácie.
Kniha jedenástich poviedok Amparo Dávila (1928) je výberom z tvorby významnej mexickej poetky a prozaičky, ktorá si čitateľov získava jemnou až lahodnou štylistikou, precíznosťou naratívu, zmyslom pre detail a schopnosťou budovať napätie až do náhleho a nečakaného zvratu.
Michal Kučerka stvárňuje vo svojej novele Stvorenie hriechu v slovenskom kontexte pomerne ojedinelú tému voyerstva, pričom postupne graduje príbeh zvrátenej lásky mladého muža k sledovanej žene: od romantickej poblúznenosti mladíka až po odhalenie často tabuizovanej telesnosti.
Valerij Kupka sa udomácnil v kontexte súčasnej slovenskej poézie ako autor enigmatických, tajomných a nevypovedateľných obsahov situovaných do mytologického času.
Debutová zbierka poviedok americko-bosnianskeho autora Aleksandara Hemona nie je žiadnym začiatočníckym pokusom, ale štylisticky brilantným, vtipným a tragikomickým obrazom sveta. Sveta bývalej Juhoslávie a detstva stráveného s portrétmi súdruha Tita na stenách škôl a hračkami zo ZSSR páchnucimi olejom.
Ladislav Tavali sa môže zaradiť medzi plodných spisovateľov. Predstavuje sa čitateľom už svojou štvrtou knihou. Jej príbeh sa odvíja ako zložitý prepletenec vzťahov, ovplyvňovaný láskou i nenávisťou medzi Rómami a gádžami, teda Slovákmi. Láska sa ako zlatá niť tiahne celou knihou.
Básník, prozaik, dramatik a publicista Viktor Dyk se v této novele (časopisecky 19111912, knižně 1915) inspiroval starou saskou pověstí, již použil jako volný rámec pro vyprávění o tajemném poutníkovi, který na žádost občanů očistí svou píšťalou hanzovní město Hammeln od krys, avšak rozčarován malodušností konšelů a zrazen v lásce, zneužije píšťaly a
Z angličtiny přeložila Markéta Cukrová. Ilustroval Harry Furniss. Příběh dvou dětí v pohádkové zemi od autora, jenž se proslavil knížkami o Alence v kraji divů a za zrcadlem.
Zasvěcovací novela známého anglického spisovatele a esoterika. Poutavý příběh meyrinkovského ražení s překvapivým koncem. "Celá věc by se nikdy nestala, kdyby nebylo toho snu, té noční můry.Vracel se znova a znova a byl stále týž. Skupina mužů s loveckými psy mě štvala lesem.
Rómsky píšuci spisovateľ Ladislav Tavali vám predstavuje už svoju tretiu knihu, ktorou sa prihovára čitateľom bez rozdielu farby pleti a národnosti. Príbeh Šúka a Apolky ukazuje, že je možné priateľstvo medzi Rómami a "bielymi", že sú medzi nimi dobrí ľudia, ktorý sa dokážu pochopiť a pomáhať si.
Vitajte vo svete nespútanej fantázie a ničím neohraničenej literárnej slobody. Medzi hrdinami, ktorí sa ako mátohy pohybujú na hranici sna a skutočnosti, života a smrti. Medzi predavačom gaštanov a poľským kozmonautom, generálom Sikorským, ktorý leží v truhle a nahluchlou Pannou Máriou, ktorá pri televízore pletie Ježišovi ponožky.
Pod názvom Nova et vetera, čiže Nové a staré, predkladá Július Vanovič jedenásť esejí o slovenskej literatúre. Žáner a kvality jeho eseje netreba predstavovať, dávno patrí medzi slovenských esejistov hodných toho mena.
V tejto knihe nás pán Fulghum vťahuje do uvažovania o živote, smrti, láske, bolesti, radosti, smútku a najlepšom bifteku v trojobale v celých Spojených štátoch amerických. Semiačko v polystyrénovom poháriku nám pripomína našu vlastnú smrteľnosť a krehkosť života.