Viete, prečo je tak veľa antických sôch bez nosa? Poznáte rímske mestá, ktoré zmizli pod hladinou mora alebo ich zasypal piesok a zostali po stáročia zabudnuté? A boli cisári ako Caligula a Nero naozaj takí šialení, ako naznačujú legendy?
Publikácia venuje pozornosť výrazným postavám a osobnostiam činným v politických stranách a inom verejnom priestore z radov tých, ktorí boli na postoch pedagógov, učiteľov, ale aj tých, ktorí boli pôvodným povolaním učiteľmi a zanechali výraznú politicko-stranícku stopu.
Kniha vychází z disertační práce, obhájené v roce 2020 na Masarykově univerzitě v Brně. Autor v ní analyzuje české dějepisectví v letech 1938-1945. Neomezuje se ale pouze na historiografii českou, neboť ji srovnávání i s dějepisectvím sudetoněmeckým a slovenským, s všestranným důrazem na jejich vzájemné vztahy.
Na 176 stranách čitateľ nájde viac ako 430 dobových pohľadníc od konca 19. storočia až po rok 1948. Kniha je rozdelená do 16. kapitol, ktoré dokumentujú jednotlivé časti mesta. V poslednej kapitole sa nachádzajú historické pohľadnice Martinských holí, ktoré ešte v pohľadnicovej tvorbe neboli spracované. Kniha je dvojjazyčná - slovensko / anglická.
Slovensko - anglická monografia Architekt Ľudovít Oelchläger – Dielo na Ukrajine, prináša čitateľovi na 344 stranách nielen charakteristiku všestrannej osobnosti významného medzivojnového košického architekta, ale dokumentuje tiež životné osudy Oelschlägera a jeho rodiny od jeho šťastného detstva prežitého v jednom z najkrajších miest vtedajšieho Horného Uhorska,
Tématu dokumentace větrných mlýnů i čerpadel na pohlednicích se dosud nikdo ještě nevěnoval. Historické pohlednice jsou nedocenitelným zdrojem našeho poznání. Je mnoho mlýnů, jejichž konkrétní podobu známe pouze z těchto pohlednic. Z nich můžeme vyčíst typ mlýna, zvláštnosti jejich stavby a často se dá podle okolí určit i místo, kde mlýn skutečně stál.
Nie desiatky, ale stovky historikov si kládli a kladú stále otázku, aký je pôvod Európanov? Vôbec to nie je také jednoduché a jednoznačné ako sa oficiálne tvrdí.V poslednej dobe veda, a najmä genetika, všeličo prehodnotila. A čo my Slovania? Skadiaľ sme? Alebo sme tu od vekov? Kde boli naše pôvodné sídla?
Katalog ke stejnojmenné výstavě představuje ochranu památek v menších městech jako téma, které na počátku bouřlivého dvacátého století pozvolna vystoupilo do popředí širšího veřejného zájmu.
V dvanástich kapitolách tejto knihy autor skúma diplomatické vzťahy medzi dvoma kultúrne a nábožensky vzdialenými „svetmi“ – safíjovskou Perziou a habsburskou monarchiou. V rámci týchto vzťahov sa oba štáty pokúšali vytvoriť spojenectvo proti ich úhlavnému nepriateľovi, Osmanskej ríši.
Nová štúdia o duchovnej piesni v evanjelickom prostredí na území dnešného Slovenska v prvej polovici 17. storočia. Jednou z najznámejších postáv dejín duchovnej piesne v strednej Európe je Juraj Tarnovský (1592 – 1637). Výnimočný vnímavý a rozhľadený hymnograf, ktorý vedel výstižne zachytiť myšlienku na malom priestore.
Zaužívané príslovie pripomína – Kto sa nezaujíma o svoju minulosť, nie je hoden svojej budúcnosti. Môžeme mu dať za pravdu, veď aj naše dejiny ponúkajú plnú náruč nedopovedaných, naružovo prifarbených a či tendenčných údajov o dejoch, ktoré sa stali, o ľuďoch, ktorí žili pred nami.
Pokračovanie obľúbeného cyklu o dejinách mesta. Etnologička Júlia Marcinová, autorka úspešného románu Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj, ale aj mnohých odborných publikácií, nás tentoraz prevedie históriou odievania a módy na severe Slovenska.
Trilógia Temné Slovensko (v obale s titulmi Miesta zločinu a tragédií, Bitky, povstania a vzbury a Stopy vojnových hrôz) Trilógia kníh „Temné Slovensko“ sa zaoberá historickými udalosťami a miestami na Slovensku, kde sa odohrali vojny, zločiny a tragédie.
Kniha Bitky, povstania a vzbury sa zameriava na historické miesta na Slovensku, kde sa odohrali významné bitky, povstania a vzbury od staroveku po 19. storočie. Poskytuje podrobný prehľad lokalít, ktoré zohrali z tohto pohľadu dôležitú úlohu v dejinách Slovenska a strednej Európy.
Slovenská mapa temných miest sa pravdepodobne najviac napĺňala v 20. storočí kedy sme zažili najviac vojnového besnenia a najväčší počet obetí. Obrovský a priamy dopad na Slovensko mali obidve svetové vojny, Slovenské národné povstanie či holokaust, ktorý dosiahol aj u nás obludné rozmery.
Kniha Miesta zločinu a tragédií odhaľuje menej známe miesta na Slovensku, ktoré sú späté s historickými tragédiami a zločinmi. Autor Tomáš Galierik nás v knihe prevedie stredovekou históriou upírov a čarodejníc, ukáže nám mnohé šibenice či popraviská a priblíži nám aj viaceré novoveké tragédie.
Kým bol Ľudovít Štúr? Všestranne nadaným intelektuálom, politikom, filozofom, spisovateľom, vizionárom, rojkom?